ÜLKÜ OCAKLARINDA ALDIĞI İLK YARDIM EĞİTİMİYLE 2 YAŞINDAKİ BEBEĞİ HAYATA DÖNDÜRDÜ

ÜLKÜ OCAKLARINDA ALDIĞI İLK YARDIM EĞİTİMİYLE 2 YAŞINDAKİ BEBEĞİ HAYATA DÖNDÜRDÜ

Paylaş:

Denizli’de ailesiyle birlikte yaşadığı apartmanın 3. katından beton zemine düştükten sonra kalbi duran 2 yaşındaki bebek, Ülkü Ocakları tarafından verilen ilk yardım eğitimi sayesinde hayata tutundu. Yaptığı ilk yardım müdahalesiyle bebeği hayata döndüren Alptürk Çurku “Denizli Ülkü Ocaklarında aldığımız ilk yardım eğitiminin sayesinde hemen çocuğun boynuna müdahale ettim. Hareket etmemesi için boynunu tuttum” ifadelerini kullandı.

Denizli'nin Merkezefendi ilçesi Altıntop Mahallesi Çaybaşı Caddesi'nde meydana gelen olayda 4 katlı apartmanın 3. katında yaşayan Afganistan uyruklu Nimal ile Amine Ahmedi çiftinin 2 yaşındaki bebeği Ali Ahmedi, balkonda sarkarken dengesini kaybedip beton zeminde yürüyen kadının önüne düştü.

“Derin bir nefes alarak yaşama döndü”

Denizli Ülkü Ocakları tarafından verilen ilk yardım eğitimleriyle hayat kurtaran Alptürk Çurku o anları şöyle anlattı;

İş yerinin önünde telefon görüşmesi yaparken karşı binanın balkonundan bir şeylerin düştüğünü fark eden Alptürk Çurku, ilk başta poşet zannettiği bu cismin bir bebek olduğunu olayın tanığı olan bir kadının çığlının ardından anladı. Hemen olay yerine koşarak ilk ilk müdahaleyi yapan ve aldığı eğitimin de yardımıyla kalbi duran bebeği yaşama döndüren Çurku, yaşananları şöyle anlattı:

“Olayın heyecanıyla ilk başta anlayamamıştım ancak bebeğin önüne düştüğü kadın büyük bir çığlık attı. Büyük bir panik oluştu ve ben ilk müdahaleyi yapmak zorunda kaldım. Denizli Ülkü Ocaklarında aldığımız ilk yardım eğitiminin sayesinde hemen çocuğun boynuna müdahale ettim. Hareket etmemesi için boynunu tuttum. Kısa bir süre sonra morarmalar başlatınca kalbinin teklediğini ve nabzının yok olmaya başladığını fark ettim. Küçük bir kalp masajı yaptım, derin bir nefes alarak hayata döndü. Ambulans gelinceye kadar ilk yardıma devam ettim ve başından hiç ayrılmadım. Ambulans gelince sağlık ekiplerine teslim ettim. Yoğun bakıma kaldırılıp tedavi altına alınmış."

Balkonda oyun oynuyordu

Bebeğin ailesiyle irtibatı koparmadığını kaydeden Çurku, “Ailesiyle en son sabah saatlerinde konuştum. Hayati bir tehlikesi yok, bilinci açıkmış ama yoğun bakımda tedavisi sürüyor. Rabbim şifa versin inşallah. Genelde aynı balkonda büyük abileri oynuyordu. Oradan aşağıya bakıyor can sıkıntısından. Bu küçük bebeği daha önce hiç görmemiştim. Ailelerinde biraz daha dikkatli olması gerekiyor” diye konuştu.

https://benguturk.com/haber/70178/aldigi-egitimin-sayesinde-3-kattan-zemine-cakilan-bebegi-hayata-dondurdu?categoryslug=yerel-haberler

https://www.turkgun.com/denizli-ulku-ocaklarinda-aldigi-ilk-yardim-egitiminin-sayesinde-bebegi-hayata-dondurdu-haber-162557

https://www.sabah.com.tr/denizli/2021/09/21/aldigi-egitimin-sayesinde-3-kattan-zemine-cakilan-bebegi-hayata-dondurdu

https://www.iha.com.tr/haber-aldigi-egitimin-sayesinde-3-kattan-zemine-cakilan-bebegi-hayata-dondurdu-977112/

https://turkcehaber.com.tr/ulku-ocaklarinda-aldigi-ilk-yardim-egitimiyle-2-yasindaki-bebegi-hayata-dondurdu/